Veľkoobchod záhradkárskych
a kvetinárskych potrieb

Kvetináče

Dotvorenie interiéru prostredníctvom doplnkov predstavuje finálnu časť jeho zútulňovania. Ak chcete tomu vášmu vdýchnuť dušu a zároveň zabezpečiť plynulý tok pozitívnej energie, siahnite po živých rastlinách. Nielenže dotvoria charakter priestoru, zároveň ho aj osviežia, oživia svojou prítomnosťou a vytvoria priaznivú klímu. Rovnaké pravidlo platí aj pri exteriéroch – balkónoch, terasách, zimných záhradách či klasických záhradách.

 

Aby mohli rastliny fungovať aj mimo záhonov, potrebujú vhodné nádoby, ktoré im vytvoria dostatočný priestor na rozvoj a rast. Kvetináče, kontajnery, obaly a mnohé iné nádoby rôznych veľkostí, tvarov a prevedení dokážu nielen vytvoriť potrebné zázemie, ale predstavujú aj doplnok rastliny a celého priestoru zároveň. Samozrejme len vtedy, ak kvetináče s rastlinou ladia a dotvárajú jej charakter, prípadne podčiarkujú jej výnimočnosť. Ako teda vybrať vhodný kvetináč?

 

Kvetináče – druhy

Pri výbere kvetináča je potrebné brať ohľad nielen na jeho estetické prevedenie, ale aj potreby rastliny. Optimálny kvetináč by mal byť v prvom rade funkčný a poskytovať dostatok priestoru, svetla a vlahy pre rastlinu s ohľadom na veľkosť a potreby jej koreňovej sústavy. Z pohľadu estetiky pekný kvetináč dokáže doplniť charakter rastliny aj interiéru, vyzdvihnúť jej výnimočnosť a dotvoriť celkovú atmosféru. Výber tvaru a materiálu by mal podliehať nárokom interiéru či exteriéru, do ktorého má byť kvetináč zasadený. Pri výbere kvetináča je dôležitá skutočnosť, pre akú rastlinu má slúžiť a v akom priestore má byť umiestnený.

 

Kvetináče podľa použitia

 • kvetináče pre živé rastliny – musia byť dostatočne odolné voči substrátu, zálievkam a hnojeniu. Kvetináč zároveň potrebuje odtokové otvory pre vodu.
 • vegetačné nádoby – prestavujú kvetináče s drenážnym otvorom v spodnej časti. Rastliny sa sadia priamo do nádoby.
 • obalové nádoby – ich účelom je vytvoriť dobrý dojem navonok. Plnia dekoratívnu funkciu, nakoľko sa kvetináče s rastlinami do nich vkladajú. Obalová nádoba musí byť o cca 3 cm väčšia ako vložený kvetináč, aby vznikol dostatočný priestor na odtok prebytočnej zálievky.
 • závesné kvetináče s integrovanou miskou na zadržiavanie odtokovej vody
 • kvetináče pre umelé rastliny – keďže umelé kvetiny nepotrebujú živý substrát ani zalievanie, kvetináče a nádoby na ne nemusia spĺňať funkčné požiadavky. Ich účel je len dekoratívny.
 • interiérové kvetináče – nemusia spĺňať zvýšené nároky exteriérových vplyvov. Dôležitá je funkčnosť pre rastlinu a design na dotvorenie interiéru. Okrem klasických kvetináčov môžeme v interiéri využiť aj vázy či žardiniery, namiesto substrátu zas hmotu keramzit, ktorá dovádza živiny k rastline.
 • exteriérové kvetináče – sú odolné voči poveternostným vplyvom, ktorým musia odolávať. Exteriérové kvetináče je možné použiť aj v interiéri, naopak to však neplatí. V exteriéri využívame: klasické kvetináče, visiace kvetináče, samozavlažovacie kvetináče, kontajnery, multiplatá, prepravky sú vhodné aj na transport rastlín

Ku kvetináču patrí aj primerane veľká miska na vodu. V prípade, že sa kvetináč vkladá do obalovej nádoby, funkciu misky spĺňa obal.

 

Kvetináče podľa materiálu

 • plastové kvetináče a plastové obalové nádoby – sú najrozšírenejšie vďaka svojej tvarovej a farebnej variabilite a priaznivej cene. Najčastejšie sa využívajú na pestovanie balkónových kvetov, nie sú však pre ne ideálne, nakoľko sa v nich korene prehrievajú. Plastové kvetináče sú vhodnejšie do interiérov.
 • hlinené kvetináče, terakotové obalové nádoby – hlina predstavuje prírodný materiál, ktorý je prispôsobený exteriérovým podmienkam, preto je vhodný na pestovanie rastlín vonku. Či ide o jednoduché hlinené nádoby, maľované alebo glazúrované kvetináče, terakota je nestarnúcou klasikou ako z hľadiska funkčnosti, tak estetiky.
 • pozinkované kvetináče – sú mrazuvzdorné, teda v exteriéri použiteľné celoročne.
 • polyratanové kvetináče a obalové nádoby – alebo kvetináče z umelého ratanu obsahujú pozinkované vložky, do ktorých sa umiestňujú rastliny. Nízka hmotnosť a atraktívny design sú prednosťami tohto moderného a vzhľadného materiálu.
 • sklolaminátové kvetináče – stálofarebné a mrazuvzdorné kvetináče z novodobého materiálu sú veľmi odolné voči poveternostným vplyvom, čo je ich veľkou výhodou.
 • hliníkolaminátové kvetináče – ľahkosť hliníka na jednej strane a jeho pevnosť, odolnosť a nerozbitnosť na strane druhej. To všetko predstavuje neporovnateľné výhody tohto materiálu, ktorý vyzerá masívne a zároveň je moderne jemný.
 • sklenené obalové kvetináče – sú vhodné skôr pre menšie rastlinky, koreňové sústavy vyžadujúce svetlo a do interiérových podmienok.
 • ratanové kvetináče, kvetináče z banánových listov, bambusu, morskej trávy – exotické prírodné materiály dodajú kvetináčom jedinečný charakter a zároveň príjemný prírodný vzhľad.

 

Kvetináče podľa tvaru

 • vyššie a užšie
 • širšie a nižšie
 • miskovité kvetináče
 • okrúhle, oválne, hranaté kvetináče

 

Široký výber kvetináčov rôzneho druhu nájdete v našom veľkosklade ako aj v maloobchodnej predajni.