Veľkoobchod záhradkárskych
a kvetinárskych potrieb

Závlahový systém

Voda ako základ života zohráva v záhrade významnú úlohu. Zvlášť v období, kedy dochádza k zmene klimatických podmienok a chladné zimy striedajú dlhé a suché letá. Vegetačné obdobie rastlín mení svoje zaužívané rituály a odborný závlahový systém je z roka na rok dôležitejší pre optimálne fungovanie každej záhrady. Aké závlahové systémy ponúka dnešná prax a aké sú ich výhody?

 

Závlahový systém – druhy

  • Manuálny závlahový systém – je najjednoduchším variantom závlahy, ktorý využíva čerpadlo v studni alebo inom zdroji vody, hadicu a rozstrekovač. Výhodami manuálneho systému sú jednoduchá obsluha, minimálne náklady na montáž aj obsluhu a zároveň flexibilita.
  • Automatický závlahový systém – pozostáva zo siete podzemného potrubia, elektroventilov, postrekovacej a ovládacej jednotky, ktorá riadi otváranie a zatváranie jednotlivých ventilov. Postrekovače sú rozvrhnuté tak, aby sa prúdy vody prekrývali a na trávniku neostali hluché miesta. Automatický závlahový systém obsahuje dažďový senzor, ktorý zabráni zavlažovaniu v čase zrážok. Automatizácia závlahového systému poskytuje nesporné výhody oproti manuálnym závlahám. Okrem jednoduchej obsluhy je nenáročný na čas a údržbu, zalieva rovnomerne celú plochu, dokáže prezimovať, je flexibilný a poradí si aj pri zmenách v záhrade. Automatický závlahový systém je vysoko efektívny a hospodárny, čím šetrí váš čas a energie, teda peňaženku.
  • Čiastočne automatický závlahový systém – je kompromis medzi manuálnym a automatickým zavlažovaním.
  • Mikrozávlahy a kvapkové závlahy – predstavujú ďalší vysoko úsporný systém zavlažovania. Pomocou povrchových kvapkových hadíc s kompenzáciou tlaku s postupným odkvapkávaním vody priamo ku každej rastline dodávajú mikrozávlahy vodu jednotlivým rastlinám v malom potrebnom množstve. Kvapkové závlahy sú vhodné na zavlažovanie okrasných drevín, stromov, krov, kvetinových záhonov, živých plotov, terasy, zimné záhrady a pokryvné výsadby. Výhodou mikrozávlahy je dávkovanie vody priamo do koreňovej zóny rastlín, kde je využitá na maximum. Kvapkové závlahy tiež dokážu vyhovieť rozdielnym nárokom jednotlivých rastlín na množstvo vlahy a silne obmedzujú výskyt burín a najrôznejších chorôb rastlín.

 

Závlahový systém – komponenty

O akýkoľvek závlahový systém sa jedná, každý pozostáva z komponentov ako sú:

  • spojky, rýchlospojky, adaptéry, poštolové a stacionárne postrekovače
  • ručné postrekovače od 0,4 l do 22 l, náhradné hlavice
  • čerpadlá, krhly

 

Vyskladajte si svoj závlahový systém v prevedení Hobby alebo Profi a doprajte vašej záhrade to, čo potrebuje najviac – vodu. Ak neviete ako na to, radi vám pomôžeme.